VI Niedziela zwykła, 12 lutego 2017 r.

1. W niedzielę 19 lutego o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Po Mszy św. spotkanie formacyjne. Przypominam, że w naszej parafii do sakramentu bierzmowania przygotowuje się młodzież z klas I i II gimnazjum.
  2. W najbliższy wtorek, 14 lutego, przypada święto św. św. Cyryla (826-869), mnicha, i Metodego (815-885), biskupa. Ci urodzeni w Cesarstwie Wschodnim bracia, bardzo wykształceni, znający różne języki z hebrajskim, syryjskim i łaciną włącznie, piastujący różne godności kościelne, podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, między innymi do kraju Chazarów na Krymie, do Bułgarii i na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański pisany alfabetem greckim (głagolicę). Cyryl przetłumaczył Pismo Święte na język staro-cerkiewno-słowiański. Tym językiem nadal posługuje się kilkadziesiąt milionów braci prawosławnych i kilka milionów grekokatolików. Obaj święci są uważani za apostołów Słowian. W 1980 roku papież św. Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy, podnosząc tym samym ich wspomnienie do rangi święta.
  3. Tego samego dnia tradycja wspomina św. Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż podczas tortur nie chciał się wyrzec Chrystusa. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, a od jakiegoś czasu także u nas, przyjęło się go czcić jako patrona zakochanych. Niech to będzie okazja do radości i wspólnej zabawy, wszak trwa jeszcze karnawał, ale także do modlitwy, podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył, i za bliskich, którzy nas kochają. Pamiętajmy też o narzeczonych z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość się umacniała i aby z Panem Bogiem weszli na wspólną drogę życia.
  4. Trochę danych statystycznych: w naszej parafii w minionym roku kalendarzowym zostało ochrzczonych 39 dzieci, 29 przystąpiło do I Komunii św, 41 osób przystąpiło do sakramentu bierzmowania. Zawartych zostało 15 małżeństw oraz 15 osób z naszej parafii zmarło.

błogosławionego tygodnia

ks. Krzysztof Niemczyk