VIII Niedziela zwykła, 26 lutego 2017 r.

  1. Dzisiaj rozpoczynamy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.
  2. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 1 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz: 8.00, 18:00 i 19.00. O godz: 17:45 Nowenna do Matki Bożej. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy –  ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
  3. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  4. Dzisiaj, jutro i pojutrze w parafiach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu jako wynagrodzenie za grzechy karnawału i przygotowanie do okresu pokuty jakim jest Wielki Post. w naszej parafii wystawienie Najświętszego sakramentu w niedziele po Mszy św. o godzinie 12.00 połączone z modlitwami przebłagalnymi, w poniedziałek od 17.00 do 18.00, we wtorek od 17.00. o 17.30 nabożeństwo pokutne.
  5. W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej. Potraktujmy bardzo poważnie to wymaganie prawa kościelnego.
  6. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.
  7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi św. od godz. 16:30 do godz: 17:30. Wystawienie Najświętszego sakramentu o godzinie 16.30.
  8. odwiedziny chorych i starszych osób ze Spowiedzią i Komunią Św. w sobotę od godz: 10.00. W piątki Wielkiego Postu – Droga Krzyżowa o godz. 17:30.
  9. W niedziele Wielkiego Postu o godz. 15.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Gorąco zachęcamy parafian do licznego udziału w drodze krzyżowej i gorzkich żalach. Kazania pasyjne wygłosi ks. Diakon z Ukrainy
  10. W sobotę, 4 marca, w liturgii czcimy św. Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa. Ponieważ św. Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i cały naród litewski.
  11. Najbliższa niedziela będzie I niedzielą miesiąca, tradycyjnie powinien być w naszej parafii ks. Wojciech, jednak z racji Rekolekcji Wielkopostnych, które rozpoczną się w piątek 10 marca i potrwają do niedzieli 12 marca, w tym miesiącu dodatkowy ksiądz będzie gościł w naszej parafii w II niedzielę miesiąca.
  12. Ks. Prałat Piotr Wysga emerytowany proboszcz tczewskiej Fary organizuje pielgrzymkę autokarową do Fatimy. szczegóły na ulotkach przy wyjściu z kościoła i na stronie internetowej.
  13. Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Lwowa, przez Kodeń Jabłeczną, Orchówkę, Włodawę, Zamość i Kozłówkę. w dniach od 30.06 do 5. 07.2017 r. koszt 990 zł. Szczegóły na ulotkach wyłożonych przy wyjściu z kościoła i na stronie internetowej.