XIX Niedziela zwykła 13 sierpnia 2017 r.

1. Dziękuję za ofiary złożone na remont drzwi kościoła.
  2. Parafia nasza organizuje pielgrzymkę do Sanktuarium Bożego Młosierdzia w Łagiewnikach oraz do Krakowa  (Wawel, Klasztor Benedyktynów w Tyńcu) w dniach 20 do 22 października. Koszt 270 zł. (noclegi, wyżywienie, autokar, wstępy)
  3. W poniedziałek w liturgii wspominamy kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem. Odpust ku czci Św. Maksymiliana Kolbe w Tczewie na Działkach Staszica. Suma odpustowa o godz. 17.00
  4. Pod koniec sierpnia przystąpimy do renowacji pomnika poświęconego ks. Bolesławowi Piechowskiemy, proboszczowi naszej parafii w latach 1926 - 1939, który zginą śmiercią męczeńską 12 sierpnia 1942 roku w tzw. transporcie inwalidów, W Wielki Czwartek 1940 r. odprawił w Stutthofie Mszę św., - pierwszą w warunkach obozowych Jeżeli są osoby które chciałyby wesprzeć renowację finansowo proszę o ofiary indywidualne.
  5. W najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. W Polsce ta uroczystość znana jest          i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych o godz. 7. 30, 9. 30 i 12. 00. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.
  6. Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto.
  7. Składam serdeczne podziękowanie Państwu Bubka i współpracownikom za pielęgnacę placu koronacyjnego oraz ministrantom, krórzy w sobotę pomagali przy sprzataniu cmentarza po nocnej burzy.
  8. Zbliża się odpust Matki Bożej Pocieszenia, proszę o pomoc w przygotowaniu przebiegu odpustu            i przyjęciu pielgrzymów.