VII Niedziela zwykła – 23 lutego 2020

1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.
  2. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 8.00, 16.30, i 18.00.
  3. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
  4. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.
  5. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 17.30, oraz w Gorzkich żalach z kazaniem pasyjnym, odprawianych w każdą niedzielę o godz.15.00.
  6. Odpowiadając na prośbę Papieża Franciszka o podjęcie modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele i apel Episkopatu Polski o wynagrodzeniu w I piątek Wielkiego Postu, który w tym roku przypada 28 lutego w łączymy się we wspólną modlitwę kościoła
  7. Odpowiadając na prośbę biskupa Ryszarda będziemy  prosić Pana o nowe, święte i liczne powołania do służby w Kościele śpiewając na zakończenie Mszy świętych, przed błogosławieństwem, suplikacje oraz adorując Pana Jezusa w łączności z nabożeństwem Gorzkich Żali.
  8. Zapraszamy do udziału w pielgrzymce parafialnej do Medjugorie w dniach od 29 czerwca do 9 lipca 2020 r. Sa jeszcze wolne miejsca, serdecznie zapraszamy
  9. Najbliższe spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania z klas VIII odbędzie się 29 lutego w godzinach od 10.30 do ok. 14.00 w Katolickim Centrum Edukacji w Rokitkach.