IV Niedziela Wielkiego Postu – 22 marca 2020

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
  2. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia nad tajemnicą Bożej miłości, której wyrazem jest też stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, również do odnowy duchowej, Współtwórzmy modlitewne wspólnoty w naszych domach.
  3. We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.
  4. 25 marca  obchodzimy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
  5. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 17.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową. Zachęcam również do korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych, które umożliwiają w tym trudnym czasie wspólna modlitwę.
  6. W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do decyzji organów państwowych ograniczających do pięćdziesięciu liczbę uczestników zgromadzeń, niniejszym informuję, że w kościele podczas Mszy Świętych i nabożeństw może przebywać nie więcej niż 50 osób.
  7. Zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Proszę o modlitwę w rodzinach i korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
  8. Msze św. w naszej parafii według dotychczasowego porządku.
  9. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzamy po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym lub osobistym.
  10. Spowiedzi wielkanocnej w dotychczasowym znaczeniu nie będzie. Starajmy się wcześniej przystąpić do sakramentu pokuty. Słuchać spowiedzi będziemy w zakrystii lub innym miejscu do tego przygotowanym, w taki sposób abyśmy zachowali środki ostrożności zapobiegające zarażaniu.
  11. Proszę również w tym trudnym dla naszego społeczeństwa czasie o szczególną wrażliwość wobec siebie. Zwróćmy uwagę na sąsiadów, znajomych szczególnie samotnych i w podeszłym wieku, zaoferujmy pomoc. Mogą nie mieć śmiałości o nią poprosić a potrzebują pomocy. Jest to dla nas wszystkich czas próby odpowiedzialności za siebie wzajemnie.
  12. Dziękuję wszystkim, którzy myślą  i pamiętają o potrzebach parafii w związku z ograniczeniem liczby wiernych na Mszach św. Bóg zapłać za ofiary przekazywane na konto parafii.