Niedziela Palmowa – 5 kwietnia 2020

1. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego okresu. Zachęcam do uczestniczenia w liturgii za pośrednictwem internetu. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę liturgia będzie sprawowana bez udziału wiernych.
  2. W Wielki Czwartek nie będzie Adoracji Najświętszego Sakramentu w ołtarzu ciemnicy. Liturgia o 18.00.
  3. W Wielki Piątek (Liturgia o 18.00) wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Adoracja Krzyża będzie możliwa w sobotę od 10.00 do 17.00.
  4. Zgodnie z decyzją ks. biskupa „W Wielką Sobotę w parafiach nie należy organizować błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny (ani w kościele, ani poza kościołem). W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej w czasie wielkanocnego śniadania.  Tekst znajduje się na stronie internetowej parafii, w Aktualnościach i na kartkach przy wyjściu z kościoła.
  5. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego (Liturgia o 20.00). Wszystkich parafian zachęcam uczestnictwa w liturgii za pośrednictwem internetu (mam nadzieję, ze uda się uruchomić transmisję z naszego kościoła - odpowiednie dane zostaną umieszczona na stronie parafialnej oraz na Facebooku)
  6. Chorych w związku z zagrożeniem epidemicznym będziemy odwiedzać tylko po telefonicznym uzgodnieniu wizyty i w sytuacjach nagłych. Telefon - 603159564
  7. Sakrament spowiedzi po wcześniejszym uzgodnienie telefonicznym i zachowaniu wszystkich przepisów sanitarnych.
  8. W związku z wytycznymi rządu od środy 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. w Mszach świętych może uczestniczyć 5 osób. Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję (nie więcej niż 5 osób). Wszystkich zachęcamy do uczestniczenia w Mszach świętych i nabożeństwach za pośrednictwem telewizji lub internetu. Msze św. sprawujemy zgodnie z dotychczasowym porządkiem. Intencje są odprawiane zgodnie z planem. Jeżeli nic się nie zmieni to 12 kwietnia 2020 będzie mogło w liturgii uczestniczyć jednorazowo 50 osób, aby umożliwić uczestniczenie we Mszy św. większej grupie wiernych proponujemy dodatkowe Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 13.30 i 15.00. (jeżeli nie pojawią się nowe regulacje w związku z epidemią)
  9. Gdyby ktoś pragnął przyjąć Komunię św., to będzie możliwe w trakcie Adoracji Najświętszego Sakramentu, która będzie się odbywała codziennie od poniedziałku do środy w godzinach od 17.00 do 17.45.  Proszę o zachowanie dyscypliny związanej z obecnością nie więcej niż 5 osób jednocześnie w kościele. Komunii będę udzielał co 15 minut. Dziękczynienie po Komunii Świętej proszę odmówić w domu.
  10. Zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Proszę o modlitwę w rodzinach i korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
  11. Dziękuję parafianom za troskę o wspólnotę parafialną i przekazane środki na konto parafii. Parafia utrzymuje się z ofiar wiernych, które w trakcie rozpoczętego remontu kościoła są bardzo potrzebne. Przychylając się do próśb parafian, którzy ofiarę (kolektę niedzielną) chcą przekazać na konto parafii, podaję nr konta: Bank Spółdzielczy w Tczewie 22 8345 0006 2002 9736 9404 0001
  12. Zmarła Krystyna Grenc, ze względu na epidemię pogrzeb odbędzie się w gronie najbliższych.Zmarłą polecajmy Miłosierdziu Bożemu.