Niedziela Miłosierdzia – 19 kwietnia 2020

1. Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 2002 roku w Łagiewnikach: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”.
  2. Dzisiaj obchodzimy też patronalne święto Caritas i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia.
  3. W środę zapraszam na Różaniec i Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wieczorną Mszę Świętą o godz. 17.30. Maryja jest dla nas tronem miłosierdzia Bożego. Może więc skutecznie prosić swojego Syna o wszelkie owoce dzieła odkupienia dla nas. Różaniec i Msza św. będą transmitowane.
  4. W czwartek, 23 kwietnia, będziemy obchodzić uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski.
  5. W tym tygodniu, w sobotę, 25 kwietnia, będziemy obchodzić święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje. Świąteczną Eucharystię połączymy z nabożeństwem błagalnym. Wszyscy wierni, także mieszkańcy miast, proszą tego dnia o błogosławieństwo dla pracujących na roli i o pomyślne zbiory. Będziemy się też modlić o to, aby nikomu na świecie nie brakowało chleba. Modlitwa w kościele.
  6. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny.
  7. W związku z epidemią uroczystość I Komunii św. została przeniesiona na 12/13 września 2020 roku. Godziny zostają zachowane. W ostatnim tygodniu sierpnia, jeżeli warunki na to pozwolą, rozpoczniemy przygotowania bezpośrednie w kościele.
  8. W związku z wytycznymi rządu od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. w Mszach świętych może uczestniczyć w kościele jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej kościoła. Nasza świątynia ma około 380 metrów kwadratowych czyli w nabożeństwach może uczestniczyć  25 osób plus kapłan. Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję. Wszystkich zachęcamy do uczestniczenia w Mszach świętych i nabożeństwach za pośrednictwem telewizji lub internetu. Msze św. sprawujemy zgodnie z dotychczasowym porządkiem. Intencje są odprawiane zgodnie z planem. Zapraszamy na transmisje z naszej parafii w środę o 17.30 różaniec, nowenna i Msza św. oraz w niedzielę o 9.30.
  9. Gdyby ktoś pragnął przyjąć Komunię św., to będzie możliwe w trakcie Adoracji Najświętszego Sakramentu, która będzie się odbywała codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.30 do Mszy św.
  10. Proszę o zachowanie dyscypliny związanej z obecnością nie więcej niż 25 osób jednocześnie w kościele i zasłonięciu ust i nosa maseczką. W związku z powyższym Komunię św.  z praktycznego punktu widzenia lepiej przyjmować „na rękę”
  11. Zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Proszę o modlitwę w rodzinach i korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
  12. Przychylając się do próśb parafian, którzy ofiarę (kolektę niedzielną) chcą przekazać na konto parafii, podaję nr konta: Bank Spółdzielczy w Tczewie 22 8345 0006 2002 9736 9404 0001
W tym tygodniu patronują nam:
  • ï23 IV – św. Wojciech (ok. 956-997), biskup i męczennik, główny patron Polski.
  • ï25 IV – św. Marek Ewangelista (†98-117), według tradycji Kościoła autor Ewangelii uważanej za najstarszą, a jednocześnie najkrótszą spośród pozostałych, kuzyn św. Barnaby, towarzysz św. Pawła, a później św. Piotra.