XV Niedziela zwykła – 12 lipiec 2020

1. Dziś przypada kolejna lipcowa niedziela. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.
  2. W środę kierujemy nasze prośby do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas nowenny o godz. 17.30 prosimy Ją we wszystkich naszych osobistych, rodzinnych i wspólnotowych potrzebach.
  3. W czwartek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.
  4. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej Góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.
  5. Przypominamy o zasłanianiu w kościele ust i nosa maseczkami i zachowaniu wytycznych dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego w związku z epidemią koronawirusa.
  6. Serdecznie zapraszamy, w dniach od 30 lipca do 13 sierpnia, do duchowej łączności z Pieszą Pielgrzymką Grupy Tczewskiej  na Jasną Górę. W tych dniach w kościele NMP Matki Kościoła w Tczewie o godzinie 20. 00 będzie celebrowana Msza św., a po niej będzie relacja z drogi i modlitwa apelowa. Tegorocznej pielgrzymce codziennie będzie brało udział 20 osób. Wśród nich będą kapłani, klerycy WSD w Pelplinie oraz osoby świeckie, które każdego dnia będą się zmieniać.
  7. Róże Różańcowe poszukują nowych kandydatów do swoich wspólnot modlitewnych. W ciągu ostatniego czasu zmarło kilka osób i poszczególne róże potrzebują uzupełnienia. Zainteresowane osoby proszę o kontakt.
W tym tygodniu patronują nam:
  • 13 lipca – Święci Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy, prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier.
  • 15 lipca – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.