Ks. Jan Ruciński (1941-1951)

Urodził się 14 maja 1911 roku w Rapatach. Miejscowość ta należała do parafii Koszelewy w powiecie działdowskim. Rodzina Rucińskich wyemigrowała do Belgii. Jan ukończył szkołę podstawową i średnią w 1932 roku w Gosselies w Belgii. Seminarium Duchowne odbył w dwóch ośrodkach: dwa lata studiów w Bonne-Esperance, cztery lata studiował w Tournai, gdzie 28 lipca 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Gastona Rasneur’a. Będąc kapłanem pracował w Belgii w następujących miejscowościach: Courcelles, Farciennes i Moncoau sur Sambre. Po wojnie, tj. w 1947 roku, wrócił wraz z bratem, ks. Wacławem, do ojczyzny. Powodem podjęcia takiej decyzji był brak księży w Polsce. Na początku swojej pracy duszpasterskiej objął placówkę parafialną w Konarzynach i Swornygaciach. Po rezygnacji ks. Franciszka Chylińskiego z probostwa, ks. Jan Ruciński obejmuje 6 stycznia 1949 roku parafię lubiszewską, zostając jej proboszczem. Obowiązki proboszcza sprawował ponad dwa lata, tj. do 15 marca 1951 roku. Potem został proboszczem w parafii Ryńsk oraz parafii w Strzelnie. Zmarł 17 lutego 1971 roku na zawał serca.