XIV Niedziela zwykła – 5 lipiec 2020

1. Dziś przypada pierwsza lipcowa niedziela. Niech trwające wakacje i urlopy będą okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie.
  2. W poniedziałek, 6 lipca, w liturgiczne wspomnienie błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej, przypada święto patronalne Apostolstwa Chorych, związane ze wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych. Naszą modlitewną pamięcią obejmijmy tych, którzy starają się pomagać duchowo wszystkim chorym, cierpiącym i seniorom z naszej wspólnoty parafialnej.
  3. Podczas środowej nowenny o godz. 17.30, pamiętając w szczególny sposób o chorych i seniorach naszej wspólnoty parafialnej, powierzymy ich Matce Bożej.
  4. W sobotę, 11 lipca, obchodzimy święto Świętego Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież Święty Paweł VI w 1964 roku ogłosił Świętego Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób Świętego Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze Świętym Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec.
  5. Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.
  6. Przypominamy o zasłanianiu w kościele ust i nosa maseczkami i zachowaniu wytycznych dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego w związku z epidemią koronawirusa.
  7. Sołtys Szpęgawy zaprasza  w czwartek 9 lipca na godz 19 na zebranie wiejskie do świetlicy.
  8. Serdecznie zapraszamy, w dniach od 30 lipca do 13 sierpnia, do duchowej łączności z Pieszą Pielgrzymką Grupy Tczewskiej  na Jasną Górę. W tych dniach w kościele NMP Matki Kościoła w Tczewie o godzinie 20. 00 będzie celebrowana Msza św., a po niej będzie relacja z drogi i modlitwa apelowa. Tegorocznej pielgrzymce codziennie będzie brało udział 20 osób. Wśród nich będą kapłani, klerycy WSD w Pelplinie oraz osoby świeckie, które każdego dnia będą się zmieniać.
  9. Róże Różańcowe poszukują nowych kandydatów do swoich wspólnot modlitewnych. W ciągu ostatniego czasu zmarło kilka osób i poszczególne róże potrzebują uzupełnienia. Zainteresowane osoby proszę o kontakt.

W tym tygodniu patronują nam:

• 6 VII – bł. Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica i zakonnica, która założyła pismo „Echo Afryki” oraz instytut zakonny pod nazwą Sodalicja św. Piotra Klawera, patronka dzieł misyjnych w Polsce.
    • 8 VII – św. Jan z Dukli (1414-1484), prezbiter, niezwykle gorliwy franciszkanin, związany z Krosnem, ze Lwowem i z Poznaniem; słynął z wiedzy teologicznej i daru prorokowania.
    • 11 VII – św. Benedykt (480-547), opat, napisał regułę która stała się podstawą dla wielu rodzin zakonnych na Zachodzie; św. Paweł VI w 1964 roku ogłosił go głównym patronem Europy.