V Niedziela Wielkiego Postu – 29 marca 2020 r.

1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej.
  2. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po niej Msza Święta o godz. 18.00.
  3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tej intencji od godz. 17.00. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Adoracja Najświętszego Sakramentu od 17.00. W sobotę czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa o godz. 8.30.
  4. Chorych w związku z zagrożeniem epidemicznym będę odwiedzał tylko po telefonicznym uzgodnieniu wizyty. Nie będzie odwiedzin systematycznych jak w każdy I piątek i I sobotę miesiąca. Telefon – 603159564
  5. W tym roku nie będzie dekanalnych spowiedzi wielkanocnych stąd, aby dać więcej okazji do skorzystania z Sakramentu Pokuty będzie można wyspowiadać się przed każdą Mszą świętą w zakrystii kościoła.
  6. W związku z wytycznymi rządu od środy 25 marca 2020 r. w Mszach świętych może uczestniczyć 5 osób. Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję (nie więcej niż 5 osób). Pozostałym osobom niestety nie możemy zagwarantować możliwości uczestniczenia w liturgii. Jeżeli po wejściu do kościoła zauważysz, że znajduje się w nim więcej niż 5 osób, wyjdź i poczekaj przed kościołem, aż ktoś wyjdzie. Wszystkich zachęcamy do uczestniczenia w Mszach świętych i nabożeństwach za pośrednictwem telewizji lub internetu. Msze św. sprawujemy zgodnie z dotychczasowym porządkiem. Intencje są odprawiane zgodnie z planem.
  7. Z wielkim bólem, ale musimy się do tego dostosować. Dlatego proszę, by do końca Wielkiego Postu nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali były odprawione prywatnie w domu .
  8. Gdyby ktoś pragnął przyjąć Komunię św., to będzie możliwe w trakcie Adoracji Najświętszego Sakramentu, która będzie się odbywała codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 do 17.45.  Proszę o zachowanie dyscypliny związanej z obecnością nie więcej niż 5 osób jednocześnie w kościele. Komunii będę udzielał co 15 minut. Dziękczynienie po Komunii Świętej proszę odmówić w domu.
  9. W czwartek, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. Papież Polak przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć o wierze. Starajmy się go w tym naśladować.
  10. Przyszła niedziela, 5 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Zachęcam do korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych, które umożliwiają w tym trudnym czasie wspólna modlitwę.
  11. Zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Proszę o modlitwę w rodzinach i korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
  12. Dziękuję parafianom za troskę o wspólnotę parafialną i przekazane środki na konto parafii. Parafia utrzymuje się z ofiar wiernych, które w trakcie rozpoczętego remontu kościoła są bardzo potrzebne. Ograniczenia dotyczące liczby uczestników w Mszy św. mają wpływ na nasze życie duchowe i religijne, pośrednio również na materialną stronę życia wspólnoty parafialnej. Przychylając się do próśb parafian, którzy ofiarę (kolektę niedzielną) chcą przekazać na konto parafii, podaję nr konta: Bank Spółdzielczy w Tczewie 22 8345 0006 2002 9736 9404 0001