Organy w lubiprospektorganowy1szewskim kościele pochodzą z 1914 roku. Prospekt organowy oraz chór, na którym się znajdują, zostały zbudowane w stylu neogotyckim. Organy posiadają napęd elektryczny, mają 16 głosów (na każdy składa się po 50 piszczałek), dwa manuały oraz pedał.

Od 1961 roku organy nie były remontowane, w związku z czym praktycznie przestały grać. Od czerwca 2008 roku trwał ich remont – konieczna okazała się wymiana silnika, dmuchawy, miecha oraz większości drewnianych piszczałek. Remont, realizowany przez firmę mistrza Jerzego Kureckiego z Koźmina, zakończył się w sierpniu 2009 roku.

Prace finansowane były ze środków ofiarowanych przez parafian podczas kolęd, niektórych niedzielnych mszy św. oraz składanych specjalnie na ten cel. Ponadto parafia w Lubiszewie otrzymała pomoc od mieszkańców parafii św. Bartłomieja w Kirschhausen, leżącego koło Frankfurtu nad Menem, w diecezji mogunckiej w Niemczech. Pomoc tę zorganizował ks. Josef Schmidt, emerytowany proboszcz tamtejszej parafii.

Wszystkim ofiarodawcom i osobom zaangażowanym w remont i jego organizację składamy wyrazy szacunku i gorące podziękowania. Bóg zapłać!prospektorganowy2

foto-for-fb2 indeks