II Niedziela Wielkanocna, 23 kwietnia 2017 r.

  1. Dnia 15 marca 2017 roku minęło 6 lat od rozpoczęcia wojny w Syrii, która zburzyła życie ponad 23 mln Syryjczyków. Połowa z nich musiała uciekać ze swoich domów, ponad 5 milionów w obawie o swoje życie wyjechało z kraju. Sytuacja wciąż jest dramatyczna, pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 mln dzieci. W odpowiedzi na wielokrotne wezwania Ojca Świętego Franciszka, decyzją Konferencji Episkopatu Polska, dzisiaj w Niedzielę Miłosierdzia przeprowadzana jest zbiórka do puszek, jako wyraz solidarności z narodem syryjskim, przede wszystkim w zrujnowanym Aleppo. Pomoc zostanie przekazana za pośrednictwem Caritas Polska, która od lat niesie pomoc ofiarom syryjskiego konfliktu.
  2. Dziękuję za ofiary złożone na kwiaty do Grobu Pańskiego mieszkańcom Rukosina, Różom różańcowym i indywidualnym ofiarodawcom. Składam podziękowanie za ofiary składane na kwiaty i sprzątanie kościoła. Dziękuję osobom które sprzątają kościół jako wolontariusze. Jeżeli ktoś chciałby pomóc w sprzątaniu to odbywa się ono w piątek. Mamy środki, aby zapłacić osobie, która chciała by to robić systematyczne.
  3. Dzisiaj rozpoczyna się również Tydzień Miłosierdzia.
  4. Jutro, w poniedziałek, 24 kwietnia, zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego, będziemy obchodzili – przeniesioną z dzisiejszego dnia – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Odpust w Gorzędzieju o godzinie 18.00.
  5. We wtorek, 25 kwietnia, będziemy obchodzić święto św. Marka Ewangelisty. Z tej okazji odbędzie się procesja od figury św. Marka w Stanisławiu do kościoła w Lubiszewie. Zbiórka uczestników procesji przy Figurze o godzinie 17.30. Tam nastąpi uroczyste rozpoczęcie procesji i przejdziemy drogą w kierunku kościoła parafialnego obok cmentarza. Po procesji zostanie odprawiona Msza św. Zachęcam wszystkich do włączenia się w procesję.
  6. W nadchodzącą sobotę naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane, ponieważ tego dnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku. Dla naszej parafii jest to dzień szczególny, ponieważ wśród kapłanów którzy zginęli w Dachau jest proboszcz naszej parafii w latach 1926-39 - ks. Bolesław Piechowski. Z chwilą wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Niemców (10 IX 1939) i zatrudniony na roli do pracy u niemieckiego rolnika. Następnie przebywał w niemieckim więzieniu w Gdańsku, potem w obozie koncentracyjnym w Stutthofie i od 10 kwietnia 1940 roku w obozie w Oranienburgu, skąd przewieziono go do Dachau. Zginął w tzw. transporcie inwalidów 12 sierpnia 1942 roku. Dla upamiętnienia jego męczeńskiej śmierci postawiono w Lubiszewie przy kościele wysoki krzyż-pomnik, dzieło artysty rzeźbiarza Ignacego Zelka.
  7. Przyszła, kończąca kwiecień trzecia niedziela Wielkanocy to Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny. Jest to Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Zapraszam do wspólnego odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego inspirowanej Listem do Galatów w niedzielę 30 kwietnia na godzinę 9.00.
  8. W przyszłym tygodniu próba przez Czuwaniem Maryjnym w czwartek o godzinie  16.00. Czuwanie odbędzie się 3 maja o godzinie 15.00 na Placu św. Jana Pawła II w Lubiszewie

błogosławionego tygodnia

ks. Krzysztof Niemczyk