Niedziela Palmowa 14 kwietnia 2019 r.

 1. Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo gorzkich żali o godz. 15.00
 2. W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00 dokona poświęcenia oleju krzyżma 
 3. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej – pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – o godz. 18.00, a następnie na adoracyjne czuwanie z Panem Jezusem do godz. 22.00. 
 4. W Wielki Piątek – w dzień męki i śmierci Zbawiciela na krzyżu – o godz. 15.00 zapraszamy na koronkę i drogę krzyżową, a o godz. 18.00 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej z uczczeniem krzyża i Komunią św. Po jej zakończeniu, zgodnie ze staropolską tradycją, będziemy czuwać przy Grobie Pańskim do godziny 24.00. 
 5. W Wielką Sobotę, przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia. Błogosławieństwo pokarmów o godz.9.30, 11.30, 13.30 i 14.30.
 6. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 21.00 od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem.
 7. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
 8. Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać będziemy w środę od 16.00 do 18.00.
 9. Dziękuję za złożone w ubiegłą niedzielę dary dla potrzebujących w wysokości 1513,87 zł. WIELKI TYDZIEŃ W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywać najistotniejsze wydarzenia zbawcze: bolesną mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgia zwłaszcza ostatnich trzech dni paschalnych Wielkiego Tygodnia ukazuje przede wszystkim ostateczne zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią, w tym również i nasze zwycięstwo. Te trzy dni nazywamy TRIDUUM SACRUM, które trwa od wieczornej Mszy Wielkiego Czwartku do II Nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania. Te dni są największym świętem chrześcijan i stanowią szczyt liturgii całego roku liturgicznego. Chrześcijanin winien dla tego dołożyć wszelkich starań, aby te dni Triduum Paschalnego przeżyć owocnie i świąteczne. Nie są to dni pracy, sprzątania i niepotrzebnych zajęć gospodarczych. Pomocą w przeżyciu religijnym i uobecnieniu zbawczych wydarzeń paschalnych jest bogactwo obrzędów liturgicznych Trzech Świętych Dni paschalnych. Wielki Czwartek Przypomina wiernym Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Rano nie ma Mszy św. tylko wieczorem kapłani, jak apostołowie z Chrystusem w Wieczerniku, celebrują  Mszę Św. o godzinie 18.00. Ostatnia Wieczerza ukazuje motyw śmierci Chrystusa i naszego zgromadzenia, a jest nim MIŁOŚĆ.  Po Mszy św. adoruje się Chrystusa w Eucharystii w bocznej kaplicy, przenosząc myśli do ogrodu Oliwnego i pojmania. Wielki Piątek
  1. Przeżywany jest w ciszy i powadze. Jest to dzień śmierci Chrystusa. Liturgia tego dnia jako jedynego w roku bez Mszy św. Ceremonie Wielkiego Piątku rozpoczynają się o godzinie 18.00. Liturgię wielkopiątkową wypełnia czytanie proroctw o ofierze Mesjasza i Pasja, czyli opis Męki Pańskiej oraz modlitwa za wszystkich ludzi na świecie. Centralnym momentem liturgii jest ADORACJA KRZYŻA. Po komunii św. w procesji przenosi się Hostię do ołtarza Grobu Pańskiego, przy którym adoracja do Wigilii Paschalnej (plan na ostatniej stronie).
  2. W piątek również o godzinie 15.00 zgromadzimy się przy grobie Chrystusa w kościele i odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i wyruszymy również na Drogę krzyżową wokół Placu Koronacyjnego, aby jeszcze bardziej wniknąć i przeżyć tajemnicę męki Chrystusa.
  3. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post.
  Wielka Sobota
  1. Wnosi już akcent radości z bliskiego Zmartwychwstania Pana Jezusa. Przynosimy do kościoła potrawy do poświecenia, które będzie się odbywało od godziny 9.30, 11.30, 13.30,  14.30..
  WIGILIA PASCHALNA
  1. Rozpoczyna się o godzinie 21.00 i obrzędami obejmuje:
     • liturgię światła (poświecenie ognia i świecy paschalnej), liturgię Słowa, liturgię Chrztu, liturgię Eucharystii (uroczystą Mszę Zmartwychwstania), procesję rezurekcyjną z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.
  1. We Mszy św. znowu odzywają się organy, dzwony i śpiew ALLELUJA. Jest to najbardziej uroczysta Msza św. w ciągu całego roku liturgicznego. Cała dynamika Nocy Paschalnej koncentruje się wokół nowego życia w Chrystusie które otrzymują również wszyscy uczestnicy uczty paschalnej posilający się Ciałem i Krwią Zmartwychwstałego Pana. Kto podczas tej Mszy św. przyjmie Komunię św. może w Niedzielę Wielkanocną uczynić to ponownie.
  2. Niedziela Zmartwychwstania. Msze św. o godzinie 9.30 i 12.00. Porządek Mszy św. w II Święto jak w każdą niedzielę.  Przypominam, że udział w Liturgii Wielkiej Soboty stanowi już wypełnienie obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.
  3. Przypominamy, że w Wielki Piątek katolików w wieku od 18 do 60 lat obowiązuje ścisły post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Pamiętajmy, że ścisły post oznacza także całkowitą rezygnację z alkoholu w ten dzień.
  4. Niech dzień wspominania Męki Pańskiej będzie dla nas okazją do wewnętrznego wyciszenia, do odłożenia naszych codziennych trosk, do kontemplacji ofiary złożonej przez naszego Zbawiciela na krzyżu. W ramach tego wyciszenia, a także dla przyjęcia duchowej solidarności z cierpiącym Jezusem, możemy zrezygnować z rozrywek, z oglądania telewizji. Niech w ten jeden dzień naszych domów nie wypełnia zgiełk świata, który przez szklany ekran wdziera się do naszych rodzin i absorbuje nasze myśli i serca. Zamiast tego niech towarzyszy nam przez cały Wielki Piątek zaduma nad ofiarą Syna Bożego i własnym powołaniem do świętości.
  5. Zapraszamy wszystkich do skorzystania z okazji do osobistej modlitwy przed obliczem Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Nie pozwólmy, by przedświąteczna gorączka przygotowań przesłoniła nam prawdziwy sens świąt wielkanocnych. Przez całą sobotę na pewno znajdziemy kilka czy kilkanaście  minut, które spędzimy w kościele na cichej adoracji.
 10. godzina

  Miejscowość

  ulica

  Piątek

  20.00 Rukosin, Stanisławie całość
  21.00 Czuwanie modlitewne Modlitwa śpiewem
  22.00 Szpęgawa Wierzbowa, Lipowa, Słoneczna, Sosnowa, Świerkowa, Brzozowa, Bukowa
  23.00 Szpęgawa Parkowa, Łąkowa, Dębowa, Cisowa, Jarzębinowa

  Przerwa w adoracji od 24.00 do 6.00

  Sobota

  6.00 Szpęgawa Wieś (poza osiedlem)
  7.00 Śliwiny całość
  8.00 Lubiszewo Sambora
  9.00 Lubiszewo Dom Pomocy Społecznej
  9.30 Święcenie pokarmów
  10.00 Ministranci i Grupa Liturgiczna, Młodzież
  11.00 Rokitki Kasztanowa
  11.30 Święcenie pokarmów
  12.00 Rokitki Tczewska
  13.00 Rokitki Tczewska nowe bloki, Jesionowa, Krótka
  13.30 Święcenie pokarmów
  14.00 Rokitki Słoneczna, Cyprysowa, Piękna, Świerkowa, Kolejowa
  14.30 Święcenie pokarmów
  15.00 Róże Różańcowe
  16.00 Rokitki Kwiatowa, Leśna, Polana Leśna
  17.00 Lubiszewo Zielona, Bursztynowa, Lubińskiego, Działkowa, Nowa.
  18.00 Lubiszewo Sportowa, Słoneczna
  19.00 Lubiszewo Kaszubska, Kociewska, Krótka, Piaskowa, Polna, Stawowa
  20.00 Lubiszewo Pogodna, Spacerowa, Sosnowa i Leśna