III Niedziela Wielkanocna – 26 kwietnia 2020

 1. W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywa kierowana do każdego wierzącego. Pismo Święte, zwłaszcza księgi Nowego Testamentu, przybliżają nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza. Nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego, rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte w Ewangeliach. 
 2. Od 17 kwietnia jest dostępna bezpłatna wersja Pielgrzyma wydania w formie pdf na www.pielgrzym.pelplin.pl.
 3. W środę zapraszam na Różaniec i Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wieczorną Mszę Świętą o godz. 17.30. 
 4. W środę naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane. Tego dnia będziemy obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku. W tym obozie był więziony ks. Bolesław Piechowski - przedwojenny proboszcz naszej parafii. 
 5. W tym tygodniu przypada I piątek, i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi św. będzie od godziny 17.00.  Adoracja Najświętszego Sakramentu również od godz. 17.00 
 6. W pierwszą sobotę oddamy się pod macierzyńską opiekę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki. Różaniec wynagradzający Sercu Maryi o godzinie 8.30.
 7. Chorych będziemy w sobotę odwiedzać po zgłoszeniu telefonicznym. W tym miesiącu jeszcze nie będzie odwiedzin w tradycyjny sposób. Bardzo proszę o telefoniczne zgłoszenia. 
 8. W piątek rozpoczniemy maryjny miesiąc – maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. Nabożeństwo majowe po Mszy św. wieczornej.  Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. uniemożliwia organizowanie nabożeństw majowych przy krzyżach i figurach.
 9. 3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Ponieważ w tym roku przypada niedziela okresu Wielkanocy, uroczystość została przeniesiona przez Kongregację Kultu Bożego na sobotę, 2 maja. Msze św. tego dnia o godz. 9.00 i 18.00. Podczas liturgii ponowimy Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej.
 10. W sobotę przypada również doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.
 11. W przyszłą niedzielę, 3 maja, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i rozpocznie się Tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Z tej racji będziemy prosili Boga, aby i w naszej wspólnocie parafialnej znaleźli się chętni do pracy w Kościele, bo żniwo jest wielkie, ale robotników coraz mniej.
 12. Proszę o zachowanie dyscypliny związanej z obecnością nie więcej niż 25 osób jednocześnie w kościele i zasłonięciu ust i nosa maseczką. W związku z powyższym Komunię św.  z praktycznego punktu widzenia lepiej przyjmować „na rękę” Pierwszeństwo uczestniczenie we Mszy św. mają osoby, które zamówiły intencję. Wszystkich zachęcamy do uczestniczenia w Mszach świętych i nabożeństwach za pośrednictwem telewizji lub internetu. Zapraszamy na transmisje z naszej parafii w środę o 17.30 różaniec, nowenna i Msza św. oraz w niedzielę o 9.30.
 13. Zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Proszę o modlitwę w rodzinach i korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 14. Można jeszcze przekazać 1% podatku na remont kościoła za pośrednictwem Stowarzyszenia Rodzin Kolpinga w Tczewie. Wystarczy wpisać w rozliczeniu PIT numer KRS 0000226295 z dopiskiem Lubiszewo
W tym tygodniu patronują nam:
 • 29 IV – św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, w 1999 roku św. Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.
 • 2 V – św. Atanazy (295-373), biskup i doktor Kościoła.