Lubiszewo to miejscowość położona około 6 km od Tczewa, w dolinie Motławy-Szpęgawy. Dzisiaj jest prężnie rozwijającą się wsią, dzięki atrakcyjnemu położeniu między Tczewem i węzłem Stanisławie na autostradzie A1. Otoczona lasem, jeziorem, stawami, sprawia, że jest idealnym miejscem do osiedlania się.
W tym jakże malowniczym miejscu istnieje lubiszewska parafia, która ma ciekawą historię. Pierwsza wzmianka o kościele św. Trójcy pochodzi z roku 1198, który w swojej bogatej historii należał początkowo do książąt pomorskich, joannitów, a później był własnością Krzyżaków. Około 1348 roku na miejscu starego, drewnianego kościoła postawiono nowy niewielki murowany. Średniowieczna parafia Lubiszewo przetrwała do 1596 roku, gdy ordynariusz kujawsko-pomor- ski, bp Hieronim Rozdrażewski włączył ją do parafii tczewskiej. Odtąd, aż do 1928 roku, kościół w Lubiszewie był filialnym kościołem, należącym do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie.
Lubiszewo od wieków było celem pielgrzymkowym. Najpierw uroczyście obchodzono tu odpust św. Trójcy, później po pierwszym rozbiorze Polski rozpoczął się kult Najświętszej Maryi Panny za sprawą ówczesnego proboszcza tczewskiego ks. Franciszka Piechowskiego, który w celu ożywienia kultu maryjnego powołał w parafii Bractwo Pocieszenia Matki Bożej, zakładane od XVI wieku przez zakon augustianów.
Dokument erekcyjny dla bractwa w Lubiszewie został wydany 30 września 1786 roku, przez ów- czesnego generała zakonu augustianów. 24 września 1787 roku miały miejsce uroczystości inauguracyjne, w których wzięło udział 10 tysięcy wiernych. W ich trakcie do Lubiszewa
w uroczystej procesji sprowadzono, znajdującą się pierwotnie w prywatnej kaplicy Czarlińskich w pobliskim Stanisławiu Matkę Bożą Pocieszenia. Odtąd losy Madonny z Dzieciątkiem splotły się nierozerwalnie z kociewską wsią, a przede wszystkim z lubiszewską parafią.
Po zakończeniu II wojny światowej powoli, kult Uśmiechniętej Madonny z Lubiszewa zaczął się odradzać. Przyczynił się do tego dekret z 17 października 1959 roku Prymasa Tysiąclecia, Stefana kard. Wyszyńskiego, który ustanowił Maryję drugorzędną patronką kościoła.
31 sierpnia 1997 roku arcybiskup Józef Kowalczyk Nuncjusz Apostolski w Polsce dokonał koronacji figury koronami papieskimi. Wielkie zasługi w tym zakresie poczynili: ks. Paweł Lubiński, ks. Stefan Rejewski, oraz ks. Roman Misiak, który uzyskał potrzebne dokumenty, przygotował i przeprowadził uroczystości koronacji Matki Bożej Pocieszenia w Lubiszewie.