Skip to main content

Historia

Historia parafii

Lubiszewo to miejscowość położona około 6 km od Tczewa, w dolinie Motławy-Szpęgawy. Dzisiaj jest prężnie rozwijającą się wsią, dzięki atrakcyjnemu położeniu między Tczewem i węzłem Stanisławie na autostradzie A1. Otoczona lasem, jeziorem, stawami, sprawia, że jest idealnym miejscem do osiedlania się.

W tym jakże malowniczym miejscu istnieje lubiszewska parafia, która ma ciekawą historię. Pierwsza wzmianka o kościele św. Trójcy pochodzi z roku 1198, który w swojej bogatej historii należał początkowo do książąt pomorskich, joannitów, a później był własnością Krzyżaków. Około 1348 roku na miejscu starego, drewnianego kościoła postawiono nowy niewielki murowany. Średniowieczna parafia Lubiszewo przetrwała do 1596 roku, gdy ordynariusz kujawsko-pomor- ski, bp Hieronim Rozdrażewski włączył ją do parafii tczewskiej. Odtąd, aż do 1928 roku, kościół w Lubiszewie był filialnym kościołem, należącym do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie.

Lubiszewo od wieków było celem pielgrzymkowym. Najpierw uroczyście obchodzono tu odpust św. Trójcy, później po pierwszym rozbiorze Polski rozpoczął się kult Najświętszej Maryi Panny za sprawą ówczesnego proboszcza tczewskiego ks. Franciszka Piechowskiego, który w celu ożywienia kultu maryjnego powołał w parafii Bractwo Pocieszenia Matki Bożej, zakładane od XVI wieku przez zakon augustianów.

Dokument erekcyjny dla bractwa w Lubiszewie został wydany 30 września 1786 roku, przez ów- czesnego generała zakonu augustianów. 24 września 1787 roku miały miejsce uroczystości inauguracyjne, w których wzięło udział 10 tysięcy wiernych. W ich trakcie do Lubiszewa

w uroczystej procesji sprowadzono, znajdującą się pierwotnie w prywatnej kaplicy Czarlińskich w pobliskim Stanisławiu Matkę Bożą Pocieszenia. Odtąd losy Madonny z Dzieciątkiem splotły się nierozerwalnie z kociewską wsią, a przede wszystkim z lubiszewską parafią.

Po zakończeniu II wojny światowej powoli, kult Uśmiechniętej Madonny z Lubiszewa zaczął się odradzać. Przyczynił się do tego dekret z 17 października 1959 roku Prymasa Tysiąclecia, Stefana kard. Wyszyńskiego, który ustanowił Maryję drugorzędną patronką kościoła.

31 sierpnia 1997 roku arcybiskup Józef Kowalczyk Nuncjusz Apostolski w Polsce dokonał koronacji figury koronami papieskimi. Wielkie zasługi w tym zakresie poczynili: ks. Paweł Lubiński, ks. Stefan Rejewski, oraz ks. Roman Misiak, który uzyskał potrzebne dokumenty, przygotował i przeprowadził uroczystości koronacji Matki Bożej Pocieszenia w Lubiszewie.

Według współczesnej nauki Kościoła nazwą sanktuarium określamy kościół lub inne miejsce sakralne, będące ośrodkiem kultu o charakterze charyzmatycznym, do którego pielgrzymują ludzie z motywów szczególnej pobożności. Charakter charyzmatyczny sanktuarium związany jest z przeżywaniem przez wiernych szczególnej obecności Boga w tym miejscu, spotkania z Nim, doświadczenia Jego pomocy.

Do Lubiszewa już od średniowiecza licznie przybywają pielgrzymi. Początkowo celem pielgrzymów była chęć uczestniczenia w odpuście Trójcy św., a od końca XVIII wieku pątnicy docierali do Lubiszewa ze względu na obecność figury Matki Bożej Pocieszenia.

Sanktuarium Maryjne – związane jest z ideą wstawiennictwa i pośrednictwa Matki Boskiej. Starania ostatnich proboszczów o utworzenie w Lubiszewie sanktuarium i koronację figury koronami papieskimi, miały na celu potwierdzenie kultu i religijne znaczenie tego miejsca dla wiernych.

Najświętsza Maryja Panna, która bardzo mocno kocha każdego człowieka, wybiera na całej ziemi miejsca szczególne, w których czeka na swoje dzieci, i w których chce, abyśmy zawsze mogli się poczuć jak w domu, jak u Mamy. W tych wybranych przestrzeniach, zwanych sanktuariami, wyraźnie rozbrzmiewa maryjne pragnienie bycia blisko każdego z nas, naszych spraw: radości

i krzyży. Dlatego też 17 czerwca 2017 roku został powołany do życia Szlak Sanktuariów Maryjnych Diecezji Pelplińskiej. Obejmuje on 11 sanktuariów oraz Bazylikę Katedralną w Pelplinie. Lubiszewskie sanktuarium leży na tym szlaku.

Wyruszając do dwunastu kościołów, należących do Szlaku Sanktuariów Maryjnych poznasz Matkę Bożą przez doświadczenie Jej obecności, w którym nauczysz się mocniej Ją kochać. W tym pielgrzymowaniu pozwól, aby Ona stała się Twoją drogą do Pana Jezusa tak, jak stała się Jego drogą do Ciebie.

Lubiszewo błogosławione jest odpustami w związku z podstawowym wezwaniem świątyni – pw. Trójcy Świętej, obchodzonym jeszcze przed pojawieniem się Madonny w Lubiszewie. Wierni przybywają do kościoła, by pokłonić się Bogurodzicy, prosić o łaski lub za nie dziękować. Jedną z możliwości spotkania wiernego z Matką Bożą Pocieszenia jest odpust, na który serdecznie zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej i Trójcy Przenajświętszej. Od 1787 roku, gdy Cudowna Madonna Pocieszenia przybyła do Lubiszewa, drugi odpust parafialny obchodzi się w uroczystość Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny. Przypada on w pierwszą niedzielę września, odpust św. Trójcy w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej ipsa die.

Aby Sanktuarium mogło coraz lepiej wypełniać swoją rolę, w najbliższym czasie rozpocznie się remont kościoła parafialnego, w którym znajduje się figura Matki Bożej Pocieszenia, trwają także starania o utworzenie sali parafialnej w pomieszczeniach byłej organistówki.

Projekt sanktuariów maryjnych diecezji pelplińskiej jest nieustannie rozwijany. Pogłębieniu kultu maryjnego służą rekolekcje przed odpustem Matki Bożej Pocieszenia.

Nieustannie dążymy do popularyzacji lubiszewskiego sanktuarium jako miejsca pielgrzymkowego i owocem starań jest coraz większa liczba pielgrzymujących.

Staramy się również o ożywienie duszpasterstw parafialnych związanych z formacją młodzieży i dorosłych. W lubiszewskim kościele odbywają się nabożeństwa w pierwszą sobotę miesiąca, także różaniec fatimski 13 każdego miesiąca od maja do października, nowenna w każdą środę.

Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy w naszym sanktuarium.

Organy parafialne

Organy w lubiszewskim kościele pochodzą z 1914 roku. Prospekt organowy oraz chór, na którym się znajdują, zostały zbudowane w stylu neogotyckim. Organy posiadają napęd elektryczny, mają 16 głosów (na każdy składa się po 50 piszczałek), dwa manuały oraz pedał.

Od 1961 roku organy nie były remontowane, w związku z czym praktycznie przestały grać. Od czerwca 2008 roku trwał ich remont – konieczna okazała się wymiana silnika, dmuchawy, miecha oraz większości drewnianych piszczałek. Remont, realizowany przez firmę mistrza Jerzego Kureckiego z Koźmina, zakończył się w sierpniu 2009 roku.

Prace finansowane były ze środków ofiarowanych przez parafian podczas kolęd, niektórych niedzielnych mszy św. oraz składanych specjalnie na ten cel. Ponadto parafia w Lubiszewie otrzymała pomoc od mieszkańców parafii św. Bartłomieja w Kirschhausen, leżącego koło Frankfurtu nad Menem, w diecezji mogunckiej w Niemczech. Pomoc tę zorganizował ks. Josef Schmidt, emerytowany proboszcz tamtejszej parafii.

Wszystkim ofiarodawcom i osobom zaangażowanym w remont i jego organizację składamy wyrazy szacunku i gorące podziękowania. Bóg zapłać!