Skip to main content
Ogłoszenia

Wniebowstąpienie Pańskie – 21 maja 2023

  1. Trwają spotkania duszpasterskie dotyczące liturgii Mszy św. Zapraszamy do domu parafialnego w piątki o 18.40. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną pogłębić wiedzę na ten temat. 
  2. W środę wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych
  3. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić uroczystość Zesłania Ducha Świetego.
  4. Za dwa tygodnie Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, nasz parafialny odpust. Ze względu na uroczystość I komunii św. w naszej parafii, suma odpustowa będzie o godzinie 16.30, której będzie przewodniczył ks. Andrzej Ossowki, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie. 
  5. Organizujemy wyjazd wspólny młodzieży na „Przystań” do Pelplina. Zgłoszenia przyjmujemy do 4 czerwca w zakrystii i biurze parafialnym. Szczególnie zapraszamy młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.  
  6. Nabożeństwa majowe codziennie o godzinie 17.30 w łączności z różańcem. 
  7. Zbliża się uroczystość Bożego Ciała. Procesja przejdzie tradycyjną trasą. Proszę o kontakt osoby, lub grupy osób, które chciały by się podjąć przygotowania ołtarzy na procesję. 
  8. Caritas Diecezji Pelplińskiej organizuje kurs wychowawcy wypoczynku. Zajęcia odbywać będą się przez trzy soboty: 3, 10, 17 czerwca 2023 w godzinach od 9.00 do 15.00 w Collegium Marianum w Pelplinie. Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa. Zgłoszenia na kurs można dokonać przez formularz zgłoszeniowy na stronie Caritas Diecezji. W pierwszym dniu zajęć należy okazać dokument tożsamości oraz dostarczyć kserokopię świadectwa ukończenia szkoły średniej. Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariacie Caritas, tel. 793 820 764.
  9. Związek Diecezjalny Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej podjął się, przy wsparciu instytucji państwowych, zadania wznowienia istniejących kiedyś lub utworzenia nowych Katolickich Uniwersytetów Ludowych. Jednym z wypróbowanych już przez lata sposobów jest utworzenie w parafii tzw. szkoły dla życia czyli Katolickiego Uniwersytetu Ludowego – pozaszkolnej formy edukacji dorosłych.

     Działalność Katolickiego Uniwersytetu Ludowego oparta jest na trzech filarach:

    • Formacja religijno-moralna słuchaczy;
    • Wysokiej jakości edukacja, w tym ćwiczenia praktyczne;
    • Kultywowanie tradycji, obrzędów, zwyczajów i uroczystości: religijnych, patriotycznych i narodowych.

     Pierwszy w Polsce Katolicki Uniwersytet Ludowy założył w Dalkach koło Gniezna ks. Antoni Ludwiczak w 1921 roku. Następnie metoda ta upowszechniła się w wielu parafiach i przetrwała w niektórych aż do 2004 roku. Dzisiaj nadszedł czas na wspieraną także przez Państwo nową odsłonę tej formy edukacji dorosłych także w naszych parafiach.

       Jak przystąpić do tego programu? Należy wziąć udział w weekendowym spotkaniu w Łebskim Uniwersytecie Ludowym (terminy na stronie www.kolping.org.pl/uniwersytet-ludowy/katolickie-uniwersytety-ludowe/), na którym będzie można zapoznać się z tą metodą w praktyce. Na te spotkania zapraszamy wydelegowanych przez księdza proboszcza świeckich liderów (maksymalnie po 3 osoby z parafii: członkowie rady parafialnej, liderzy ruchów lub stowarzyszeń a także kół gospodyń wiejskich – najlepiej takie osoby, które będą mogły pomóc pokierować Uniwersytetem Ludowym w parafii). Zapraszamy także księży. Udział w programie jest bezpłatny.

       Dla 30 osób spośród uczestników tych spotkań przygotowaliśmy także możliwość zapisania się od października 2023 roku na BEZPŁATNE zaoczne seminarium podyplomowe (trzy semestry) z pedagogiki w Katedrze Pedagogiki Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW w Warszawie z zakresu metodyki grundtvigiańskiej (wystarczy dyplom ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich).